FORGOT YOUR DETAILS?

10 Ünlü Mimara Sorduk

Vogue yazarı Can Remzi Ergen'in bir söyleşisini paylaşıyoruz :

Yazının orjinali : http://vogue.com.tr/metropol/10-mimara-sorduk-mimarlik-nedir

Venedik Bienali Mimarlık sergisi Kasım ayına dek sürerken 10 mimara mimarlığın onlar için ne demek olduğunu sorduk. Katlımcılardan cevaplarını bir cümle veya bir çizim ile vermelerini istedik. Bir cümle ile asla yetinmeyen sergi küratörü Alejandro Aravena ise mimarlığın ne demek olduğu hakkındaki görüşlerini aşağıdaki gibi kaleme aldı.

''Mimarlık yaşadığımız mekanlara form vermekten daha karmaşık veya daha kolay bir şey değil. Bu mekanlar bizim inşa edilmiş çevemizde barınan evler, okullar, ofisler, mağazalar, müzeler, saraylar, kamu binaları, otobüs durakları, metro istasyonları, meydanlar, parklar, sokaklar, sokakların etrafındaki ağaçlar, kaldırımlar, park yerlerini ve program ve parçaları kapsar. Ancak bu mekanların formu yalnızca günümüzün estetik trendleri ya da işin verildiği tasarımcının yeteneği ile değil, aynı zamanda kanunların, arzın, ekonominin ve yönetmeliklerin sonucunda ya da koordinasyon eksikliği, kayıtsızlık ve de basitçe şans eseri de tanımlanır. Bu mekanların meydana getirdikleri formlar insanların yaşamlarını iyileştirebilir ya da mahvedebilir. Kaynakların yetersizliği, koyulan sınırlar, her çeşit acil durum gibi içinde bulunabileceğimiz zorluklar ise kalitenin sağlanmasının önünde duran sürekli tehditlerdir. İnsan ürünü çevrenin ve dolaylı olarak insanlarının yaşamlarının kalitesini arttırmak için kazanmamız gereken çok fazla savaş var. Sonuç olarak inşa edilmiş çevrenin kalitesini arttırmak için sürdürülen çabanın birçok cephesi vardır: Katı, ayakları yere basan standartlar ile insanların arzularını yorumlamak ve gerçekleştirmekten, ortak faydaya değer veren her tekil bireye saygı duymaya, günlük aktivitelere verimli bir şekilde ev sahipliği yapmaktan medeniyetin sınırlarını genişletmeye çalışmaya kadar uzanan geniş bir perspektiften bahsediyoruz.''Alejandro Aravena

Bakın Norman Foster'dan Melkan Tabanlıoğlu'na Türkiye'den ve küresel ölçekten yeni nesil ve efsanevi mimarlar mimarlığı nasıl tanımlıyor :

01

Norman Foster

norman-foster-small

Mimarlık?

Vitruvius d. MÖ 80, ö. MÖ 15

Firmitas - Dayanıklılık- Sağlamlık

Utilitas - Yararlılık - Kullanışlılık

Venustas - Güzellik - Haz Uyandıran

02

Sunny Yung

2Mimarlık tüylerinin diken diken olma anıdır.

03

Charles Walker

3 Mimarlık, olası gelecekler yaratmaktır.
04

Günce Uzgören

4Mimarlık, dünyadaki güzellikleri görmek ve onu daha da güzel yapmaya çalışmaktır.

05

Jakob Travnik

5Mekan - Kullanıcı - Malzeme
06

Moti Bodek

6Mimarlık seramoni, mekan ve ölçektir.
07

Melkan Tabanlıoğlu

7Mimarlık yaşamı daha sağlıklı ve kolay hale getirmek ve de insanları mutlu etmektir.
08

Chiu Cocoon Architecture

8Mimarlık, tüylerinin diken diken olma anıdır.
09

Serra Ataman

9Mimarlık, çok düşünülmüş sığınaktır.
10

Tony Ip

Mimarlık insani bir peyzajdır. 10
TOP